Çanakkale'de Seçim

Hoşgeldiniz, Bugün 21.10.2019
Çanakkale'de Seçim
Op. Dr. Celal Karakaş basın toplantısı düzenledi
Op. Dr. Celal Karakaş basın toplantısı düzenledi

23 Kasım 2018 Cuma
Çanakkale Belediye Başkan Aday Adayı Op. Dr. Celal Karakaş, dün düzenlediği projelerini de içeren basın toplantısıyla başkanlık görevine talip olduğunu kamuoyuna bir kez daha bildirdi.

Karakaş, kentin otopark, ulaşım, turizm ve Sarıçay’ın kullanımı gibi temel sorunlarına değinerek çözüm önerileri de getirirken “Çanakkale’nin otopark ve ulaşım sorunu var. Yok diyemeyiz. Bunu kabul edelim sonra çözmenin yolunu el birliği ile arayalım.” diye konuştu. Çanakkale Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclis Üyesi ve eski dönem Merkez İlçe Başkanı olan Op.Dr. Celal Karakaş, kentin ihtiyaçları ve iki büyük sorunu için geliştirdiği projeleriyle birlikte belediye başkan aday adaylığına yönelik olarak dün bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Truva Otel’de düzenlediği basın toplantısında Çanakkale’nin iki büyük sorunu olan otopark ve ulaşım sorununu çözmek için geliştirdiği projeleri açıklayan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Op. Dr. Celal Karakaş, “Bir hekim olarak da şunu söylüyorum; bir şeyi tedavi etmek için önce varlığını kabul etmemiz lazım. Çanakkale’nin otopark ve ulaşım sorunu var. Yok diyemeyiz. Dünyanın her yerinde otopark ve ulaşım sorunu var. Bunu çözebilen kentler de var. Bunu kabul edelim sonra çözmenin yolunu el birliği ile arayalım.” dedi. İnşaatı devam eden belediye hizmet binasının da kongre ve fuar merkezi haline getirilmesinin kentliye ve esnafa katkı sunacağını vurgulayan Karakaş, Çanakkale Belediyesi’nin bütçesinin yüzde 25’inin ayrıldığı bir proje ile böylesine büyük bir hizmet binası yapılmasını doğru bulmadığını vurguladı

. “40 BİN ARAÇ VAR 4 BİN ARAÇLIK OTOPARK YOK”

Kendisini kısaca tanıtarak konuşmasına başlayan Dr. Celal Karakaş, “Sarıçay üzerinde tekne ulaşımı, tramvay’ın yanı sıra Deniz ulaşımını hizmete koymak zorundayız. Araştırmalarımıza göre Çanakkale iskele meydanı ile ÇOMÜ arasında çok büyük bir ulaşım yoğunluğu var. Önümüzdeki yıllarda bu yoğunluk katlanarak devam edecek. Bunun için ÇOMÜ Kavşağının olduğu yere bir iskele yaparak; Çanakkale iskelesinden buraya 20 dakika da ulaşımı sağlayabilecek deniz ulaşım hizmetini uygulamaya sokmalıyız.” dedi. Kent merkezinde 40 bin araç olduğunu ancak 4 bin araca yetecek otopark olmamasını eleştiren Karakaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Otopark sorunu ilk önce çözmemiz gereken sorunların başında görüyorum. İnsanlarımızı AVM’den kurtarıp Çanakkale çarşısına geri döndürmemiz gerekiyor. Bunun içinde kentin belirli merkezlerine yer altına, kapalı otoparklar yapacağız. İlk 3-4 saati ücretsiz olacak bu otoparklar belli süre sonrasında cüzi miktarda ücretli hale gelecek. İnsanlar 3 saatte çarşı içerisindeki tüm işlemlerini yapabilir, alışveriş edebilirler. 3 saat sonrasını da çok cüzi miktarda ücretler alırsak vatandaş aracını bu otoparklara bırakabilir, bu sorunu da çözmüş oluruz.

” “BÖYLESİ BİR SARAYA İHTİYACIMIZ YOK”

“Şuanda inşaatı devam eden güzel bir proje… Ama bize maliyeti çok yüksek olan, Çanakkale Belediyesi’nin bütçesinin yüzde 25’ini içeren bir inşaat devam ediyor. 3 sene önce ihale edildiği zaman Çanakkale Belediyemizin bütçesi 200 Milyon liraydı., ihale bedeli de 47 Milyon + KDV idi. Şimdi bu yapılabilir mi yapılabilir ama bugün değil. Bu şartlarda bizim böylesi saraya ihtiyacımız yok. Adını ister saray diyin, ister hizmet binası diyin. Ne derseniz diyin ama bütçemizin yüzde 25’ini alan binaya ihtiyacımız yok. Bunu başka şekilde değerlendirmemiz lazım. Çanakkale tarihi ve doğası ile eşsiz bir kent. Bu kentin Kongre Turizm Kenti olması gerektiğine inanıyorum. Uluslar arası standartlarda bir kongre merkezi ve turizm yatırımlarını yaparak, iş bulmak adına başka kentlere giden gençlerimize iş alanı yaratmak, aynı zamanda turizm etkinliğini 365 güne yaymak ve Çanakkale’nin turizm ve kongreler şehri olması en önemli hedeflerim arasındadır. Fakat bunun için de kentte Kongre Merkezleri yapılması gerekiyor. Seçilmem halinde Yeşil Yerel Yönetim Binasını kongre merkezi haline getireceğim. İçerisinde birçok toplantı salonu olacak şekilde yeniden planlanabilir. Bunun çok büyük bir maliyeti de yok. İçyapısında yapılacak değişiklikler ile Çanakkale’ye çok önemli bir turistik yapımı kazandırabiliriz.”

“HEM GENÇLERİMİZE HEM YAŞLILARIMIZA GÖRE PLANLAMA YAPMALIYIZ”

“Bu yaratılacak sosyal ve kültürel aktivite alanları tamamıyla ücretsiz olarak gençlerimizin kullanımına sunulacak. Engellilerimizin ulaşımı dahil çağdaş toplu taşımacılık sağlayacağız. Yeşil alanları arttırarak halkın günlük yaşamını kolay ve keyifli hale getirmek önceliğim olacak. Spor alanlarını her semtte arttırarak halkın kullanımına sunacağız. Türkiye’nin en yaşlı nüfusuna sahip üç ilden biriyiz. Altın yıllar Yaşam Merkezi artık ihtiyacı karşılamıyor. Gerekirse yeni bir tesis yapacağız ve bu konaklamalı olmak zorunda. İnsanlar aile büyüklerini gözleri arkada kalmayacak şekilde bu tesislere gönül rahatlığı ile bırakabilecekler. Gece konaklamalı, gündüz yaşlı bakımevi olarak hizmet vereceğiz.”

“SAHİL BANDINI HALKIN KULLANIMINA AÇACAĞIM”

“Çanakkale bir turizm kenti ama şehir merkezinde denize girilemiyor. 7 yıl boyunca mücadele verdik; Askeri Hastane belediyeye devredilsin diye… Uzlaşıyla çözemiyoruz, hukuka başvurmak zorundayız. Bu bölgeyi askeri alan olmaktan çıkartacağız ve insanların şehir merkezinde de denize girmelerini sağlayacağız. Buradan başlayarak sahil bandı halkın kullanımına açılarak turizm bölgesi ilan edeceğim. Eskiden olduğu gibi Çanakkale merkeze bir plaj kazandırmak, Barbaros sahilindeki betonlaşma anlayışını ortadan kaldırarak yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda denize girilebilir doğal plaj alanı yaratacağım.”

“BEN HER ZAMAN UZLAŞI VE DİYALOGDAN YANA OLDUM”

“Amacımız Çanakkale’ye hizmet etmek ise uzlaşmak ve diyalog sağlamak zorundayız. Kentin sorunlarını çözmek için gerektiğinde dört milletvekillimiz ile oturup konuşup anlaşabilmeliyiz. İktidar partisinin milletvekilleri var; onların desteğini de alabilmemiz gerekir. Kimseyle tartışmak, kavga etmek gibi düşüncem yok. Ben her zaman uzlaşı ve diyalogdan yana oldum. Aynı fikirde aynı düşünce de olmayabiliriz ama Çanakkale söz konusu ise; amaç Çanakkale’ye hizmet etmek ise sorunları oturup konuşabilmeli, anlaşabilmeliyiz” diyerek konuşmasına son verdi. Basın mensuplarının sorularına yanıt veren Karakaş, adaylık seçiminden birinci çıkacağına inandığını ancak seçilememesi halinde ise CHP’nin başkan adayına projeleriyle destek vereceğini ifade etti.


Haber Kaynağı: https://canakkalegundem.net/2018/11/22/otopark-ve-ulasim-sorunumuz-var/

SAG REKLAM 1 350X250
SAG REKLAM 2 350X250
SAG REKLAM 3 350X250
EN SON YORUMLAR
SAG REKLAM 4 350X250
SAG REKLAM 5 350X250
X